PROGRAM
Vi forbeholder oss retten til at det kan komme endringer i programmet!
Fredag 13. januar 2023
Vi gjør oppmerksom på at fredag er det lagt opp til fellesprogram og at lørdag er delt opp i sesjoner.
10:00 |
Innsjekking/registrering
|
11:00
| Lunsj |
12:00 | Åpning av årets Sørlandssamling v/Jon Leif Eikaas |
12:05 | Status for landbruket på Agder v/Tore Haugum, landbruksdirektør Statsforvalteren |
12:20 | Selvforsyning og beredskap v/General – løytnant Robert Mood |
13:30 | Solcelle, en tid for investering v/Torbjørn Helle |
14:00 | Hvordan spiller vi hverandre gode v/Arthur Salte, Bondelaget |
14:30 | Pause med enkel matservering |
15:00 | Bonden er viktig v/Jannike Nystøl Simonsen |
15:30 | Inntekt og opptrappingsplan v/Bjørn Gimming, leder i Norges Bondelag |
16:00 | Bærekraft v/Cecilie Hultmann, leder av Bærekraft Nortura |
16:30 | Motivasjonsforedrag v/Hasse Torbjørnsen |
17:30 |
SLUTT |
18:30 | Sosialt og moro for unge bønder
Kahoot, mingling og bli kjent |
19:30 |
Middag/Underholdning/Sosialt samvær og utdeling av "Mi har det greit prisen"
|
Lørdag 14. januar 2023
For alle gruppene: Oppstart klokken 09.00, kaffe/frukt klokken 11.30 og lunsj klokken 13.45
Svin
Møteleder: Alf Eivind Myren
09:00 | Imek og tekniske løsninger på gården v/FKRA |
10:15 | Nytt fra Norsvin v/Dyre Johan Haug |
11:30 | Pause kaffe med frukt (sjekke ut av rom) |
12:15 | Slik driver vi v/Else Gurine og Torleif Stople |
13:30 | Oppsummering i plenum |
13:45 | Lunsj og hjemreise |
Melk
Møteleder: Lill-Anett M Elgesem
09:00 | Investeringsbehov/investeringsmuligheter i melkeproduksjonen v/Jonny Fjukstad, Tine |
10:15 | Hvordan har vi det - og hvordan tar vi det? v/Heidi Thorin Olsen, Tine |
11:30 | Pause kaffe med frukt (sjekke ut av rom) |
12:15 | Kalvehelse, fra spekalv til habil drøvtygger v/Anne Hege Hunskaar Tajet, veterinær, GENO |
13:30 | Oppsummering i plenum |
13:45 | Lunsj og hjemreise |
Sau
Møteleder: Marit Elise Eidet
09:00 | Parasitter v/Helsetjenesten for sau, Animalia |
10:15 | Slik driver vi v/Audun og Anna Meland |
11:30 | Pause kaffe med frukt (sjekke ut av rom) |
12:15 | Inn for lamming og full fart inn i livet v/Siv Meling, veterinær |
13:30 | Oppsummering i plenum |
13:45 | Lunsj og hjemreise |
Kjøtt
Møteleder: Hildur Brøvig
09:00 | Kostnadsjakt og inntektsmuligheter i storfekjøttproduksjonen v/Elisabeth Kluften og Bengt Egil Elve, Nortura |
10:15 | Fôring av kviger til slakt og påsett v/Ola Stene, FKRA |
11:30 | Pause kaffe med frukt (sjekke ut av rom) |
12:15 | Markedsutvikling, trender og jordbrukspolitikk v/Ole Nikolai Skulberg, direktør Totalmarked kjøtt og egg |
13:30 | Oppsummering i plenum |
13:45 | Lunsj og hjemreise |
Grovfôr
Møteleder: Josefa A Torp
09:00 | Redusert gjødsling ved bruk av proteinvekster v/Svein Lysestøl, Norsk Landbruksrådgiving Agder |
10:15 | Fôrmais - kan vi, bør vi og hvordan dyrker vi det? v/Josefa A. Torp, Norsk Landbruksrådgiving Agder |
11:30 | Pause kaffe med frukt (sjekke ut av rom) |
12:15 | Presis spredning av gjødsel og kalk v/Tor Harald Staddeland, Norsk Landbruksrådgiving Agder |
13:30 | Oppsummering i plenum |
13:45 | Lunsj og hjemreise |
Økonomi
Møteleder: Knut S Haugå
09:00 | Optimal lønnsom husdyrgjødselhåndtering v/Jan Karstein Henriksen, Norsk Landbruksrådgiving Agder |
10:15 | Mer og bedre grovfôr på Agder - eksempler på gode og mindre gode tilpasninger v/Knut Sigurd Haugå, Norsk Landbruksrådgiving Agder |
11:30 | Pause kaffe med frukt (sjekke ut av rom) |
12:15 | Lønnsomme tilpasninger på leiejord man bare har år for år v/Jan Karstein Henriksen, Norsk Landbruksrådgiving Agder |
13:30 | Oppsummering i plenum |
13:45 | Lunsj og hjemreise |