Fagprogram mandag 12. oktober | |
kl 09.30 - 10.40 | Registrering |
kl 10.40 - 10.50 | Velkommen og praktisk info |
Bolk 1: Biosikkerhet og sykdom i lukkede anlegg | |
kl 10.50 - 11.30 | Biosikkerhet i lukkede merdsystemer i sjø |
kl 11.30 - 12.00 | Miljø-DNA som biosikkerhetsverktøy v/ Trude Vrålstad |
kl 12.00 - 13.00 | Lunsj |
kl 13.00 - 13.20 | Gjelleutfordringer i lukkede anlegg -et praktisk eksempel v/ Elisabeth Treines |
kl 13.20 - 13.40 | Sårproblematikk i lukkede og semilukkede enheter v/Henning Sørum |
kl 13.40 - 14.00 | Screening før flytting av fisk - trygghet eller ikke? v/ Britt Bang Jensen |
kl 14.00 - 14.30 | Kaffepause |
Bolk 2: Hvordan samle og forstå data om fiskevelferd? | |
kl 14.30 - 15.10 | Bruk av tall og data i arbeid med fiskevelferd v/ Arnfinn Aunsmo |
kl 15.10 - 15.30 | Nye muligheter for innhenting og systematisering av data i havbruksnæringa v/ Sverre Marvik |
kl 15.30 - 16.00 | Kaffepause |
kl 16.00 - 16.20 | Småfiskvel -hva vet vi om dødelighet og dyrevelferd i settefiskanleggene og hva burde vi vite v/ Brit Tørud |
kl 16.20 - 16.40 | Hvilke data mangler vi i fiskehelsebeslutninga? v/ Torolf Storsul |
Bolk 3: Aktuelle tema | |
kl 16.40 - 17.00 | Algeovervåking: Nasjonal overvåking og lokal overvåking -hva kan algekartlegging gi os av nyttig informasjon i praksis? v/ Johanne Arff |
kl 17.00 - 17.15 | Kaffepause |
kl 17.15 - 17.45 | Rensefiskkampanjen: Oppfølging og forventninger v/ Elisabeth Wilmann |
kl 17.45 - 18.15 | Medikamentell behandling / IMM og risikovurdering v/ Olav Breck |
kl 18.45 | Årsmøte |
kl 20.00 | Middag |
Fagprogram tirsdag 13. oktober | |
Bolk 1: Systemtilnærming | |
kl 08.30 - 09.00 | EUs dyrehelselov og betydning for bekjempelse av smittsomme sykdommer i norsk akvakultur v/ Knut Rønningen |
Bolk 2: Livsløp | |
kl 09.00 - 09.20 | Stamfisk og smittsomme sykdommer v/Torkjel Bruheim |
kl 09.20 - 09.40 | Settefisk og smittsomme sykdommer v/ Marit Holmvåg Hansen |
kl 09.40 - 10.00 | Sammenheng mellom settefisk og matfisk for smittsomme sykdommer v/ Morten Lund |
kl 10.00 - 10.20 | Kaffepause |
Bolk 3:Sykdommer | |
kl 10.20 - 10.40 | PD: PD-vaksine - risiko for utvikling av korsstingsvirvler? v/ Grete Bæverfjord |
kl 10.40 - 10.55 | PD: Dagens PD-screening, erfaringer og tanker v/ Britt Bang Jensen |
kl 10.55 - 11.10 | PD: Alternativ til dagens PD-overvåkning og kan PD bekjempes? v/ Marit Stormoen |
kl 11.10 - 11.30 | PD: Safeguard: Utvikling av metode for påvisning av Salmonid alphavirus (SAV) i sjøvann v/Lisa-Victoria Bernhardt |
kl 11.30- 12.30 | Lunsj |
kl 12.30 - 12.50 | ILA: HPR0 og mutasjoner, legger vi til rette for virulent ILA i sjø? v/ Per Anton Sæther |
kl 12.50 - 13.10 | ILA: epidemiologi og OK-program på HPR0 v/ Mona Dverdal Jansen |
kl 13.10 - 13.30 | ILA: Om viruset, mutasjoner fra HPR0 til virulent ILA v/ Ole Bendik Dale |
kl 13.30 - 13.40 | Kaffepause |
kl 13.40 - 14.00 | Pasteurella: En voksende utfordring for laksen? Hva vet vi? v/ Hanne Nilsen |
kl 14.00 - 14.20 | IPN: Er det nye varianter av IPN-viruset som omgår QTL? Vegen videre? v/ Rudi Ripman Seim |
kl 14.20 - 14.40 | Vintersår: Voksende problem, ny variant av Moritella? Evt også: Hvilken rolle spiller Tenacibaculum-artene? v/ Julia Tandberg |
kl 14.40 - 15.00 | Kaffepause |
kl 15.00 - 15.20 | Hverdagen med vintersår, tanker og framtiden v/ Siri Ag |
kl 15.20 - 15.40 | Sårbakterier og framtiden (Stembiont) v/ Henning Sørum |
Bolk 4: Når sykdommen er der | |
kl 15.40 - 16.00 | Fellesordninger ved stamping out, soner og regioner, tanker videre v/ Tore Holand |